Formačný kurz v Rumunsku

     V Rumunskom meste Cluj sa konal týždňový formačný kurz určený pre provinciálne predstavené a predstavené domov Sestier Rádu sv. Bazila Veľkého. Na kurze sa zúčastnilo vyše štyridsať  sestier baziliánok z Európy, pod vedením generálnej predstavenej m. Marcely Runcan OSBM, generálnej rady a lektorov. Zo Slovenska sa na kurze zúčastnili sr. Daniela Štefková a sr. Naukracia Zavacká, sr. Veronika Vislocká, sr. Gorazda Jakubčáková a sr. Sr. Damiana Kuzmová.

     V auguste minulého roku (2022) si sestry pripomenuli storočnicu od príchodu prvých sestier baziliánok na Slovensko, do Prešova, kde sa venovali výchove gréckokatolíckej mládeže a viedli dievčenský internát. V roku 1945 začali sestry baziliánky pôsobiť aj na Južnom Zemlíne v Sečovciach. Počas komunizmu nemohli sestry baziliánky verejne pôsobiť a boli vyvezené na Moravu a do Čiech.

     V súčasnosti pôsobia sestry bazilánky medzi gréckokatolíkmi na Slovensku v dvoch provinciách: v Provincii Matky Božej so sídlom v Prešove a vo Viceprovincii sv. Cyrila a Metoda so sídlom v Sečovciach; spolu asi 60 rehoľných sestier. Na Slovensku pôsobí aj jedna komunita sestier baziliánok z Ukrajiny.

sr. Veronika Vislocká OSBM

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *