sr. Irena Dovičáková, OSBM

     Sestra Irena Dovičáková, krstným menom Helena, sa narodila 18.apríla 1938 v Krišľovciach, okr. Stropkov. Rodičia, otec Michal Dovičák, matka Helena, rod. Zajarošová. Mala troch súrodencov: Michal, Terézia, Mária. Rodičia skoro odišli do večnosti a malá Helena ostala pri bratovi. Ukončila Základnú školu a rok meštianky v Kolbovciach. Od roku 1955-1960 pracovala na Štátnych majetkoch v Sečovskej Polianke ako robotníčka. Od roku 1960 v Odevných závodoch  kapitána Nálepku vo Svidníku ako šička. Tam sa zoznámila s dievčatami, ktoré tajne navštevovali rehoľné sestry, ktoré v tom čase žili vo Svidníku a pracovali v civilnom zamestnaní.

     Na Božie volanie odpovedala vstupom do Rádu sv. Bazila Veľkého dňa 05. mája 1974, kde prijala rehoľné meno sestra Irena. Prvé sľuby zložila v Bardejove dňa 01. októbra 1977. Večné sľuby zložila 31. decembra 1986. Najprv pôsobila vo Svidníku. Keď sa sestry vrátili po nežnej revolúcii do Prešova, dostala misiu pracovať ako kuchárka v Prešove. Tri mesiace bola na výpomoc v Prahe ako kuchárka. Potom sa vrátila späť do Prešova a od roku 1999 pôsobila ako kuchárka v Bardejove.

     V posledných rokoch bola však zdravotne slabšia, takže jej apoštolátom bola modlitba a obeta. Do posledných chvíľ života chcela byť osožná a pomáhala drobnou, ale záslužnou prácou, ktorú oceníme asi až po jej odchode. Veľa času prisvätila modlitbe. Do svojich modlitieb zahŕňala svätého Otca, biskupov, kňazov, sestry i rodinu a situáciu, ktorú v týchto časoch žijeme. Do večnosti ju Boh povolal v stredu 24. novembra 2021 vo veku 83 rokov.

                                                                                                                                                     Vičnaja jej pamjať!